Sól do inhalacji – jaka jest najlepsza?

14/11/2022 Wyłączone Przez Nikodem Szarata

Sól do inhalacji pomaga zwalczyć zapalenie zatok, które jest dość często występującą chorobą, szczególnie podczas sezonu na grypę. Sól fizjologiczna jest bezpieczna w stosowaniu – domowa inhalacja pomoże uniknąć wielu uciążliwych powikłań.

Sól fizjologiczna do inhalacji

Z przeziębieniem, katarem i zapaleniem zatok można sobie radzić za pomocą farmaceutyków, jednak wiele osób wybiera domowe inhalacje. To skuteczny i niedrogi sposób wykorzystujący sole fizjologiczne lub wodny roztwór chlorku sodu. Jaka sól do inhalacji będzie najlepsza? Dzięki wdychaniu ciepłego powietrza z dodatkiem odpowiednich substancji aktywnych stan chorego może się poprawić. Inhalacje na zatoki można zrobić w domu z samodzielnie sporządzonego roztworu. Sól morska połączona w odpowiednim stężeniu z gorącą wodą łagodzi stany zapalne. Sole izotoniczne, np. sól emska, wpływają na rozrzedzenie oraz upłynnienie wydzieliny.

Inhalacje z soli fizjologicznej – jak zrobić?

Jak przeprowadzić inhalacje z soli fizjologicznej, by ułatwić pozbycie się zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych i uniknąć chorób przewlekłych dolnych dróg oddechowych oraz śluzówki nosa? Jednym z częściej wykorzystywanych środków do inhalacji jest zwyczajna sól fizjologiczna.

Roztwór potrzebny do wykonania inhalacji można bez żadnego problemu kupić w aptece, ale istnieje też inna możliwość. Podczas przeziębienia lepiej nie wychodzić z domu, aby przynieść potrzebny do inhalacji płyn. Zamiast stosować sól fizjologiczną z apteki, można samemu zrobić roztwór chlorku sodu.

Sól do inhalacji jak stosować/kiedy stosować?

Sól emska do inhalacji pozwala oczyścić drogi oddechowe. Sól ta występuje w postaci suchej mieszanki różnych składników aktywnych, w skład której wchodzą: siarczan sodu, chlorek sodu i magnezu oraz węglan sodowy. Sole izotoniczne oraz hipotoniczne są bezpieczne dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że wziewanie nie powinno trwać dłużej niż 5 minut.

Sól morska do inhalacji jest łagodniejsza i może być także wykorzystywana w przypadku leczenia niemowląt. Roztwór soli pomoże delikatnie usunąć zalegającą wydzielinę z wrażliwych błon śluzowych u najmłodszych – bez żadnych skutków ubocznych. Jej zastosowanie jest całkowicie bezpieczne, a inhalacje można wykonywać bez żadnych obaw.

Sól do nawilżania śluzówki nosa

Inhalacje są stosowane w medycynie od dawna. Dzięki nim, wraz z powietrzem, do dróg oddechowych dostają się substancje o działaniu leczniczym. Taki sposób aplikacji jest bardzo korzystny, ponieważ dzięki temu składniki aktywne dostają się dokładnie tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Sól fizjologiczna służy do nawilżania błon śluzowych.

Inhalacje solą fizjologiczną są często stosowane do nawilżania śluzówki nosa, ponieważ nawilżanie błon śluzowych poprawia jakość oddychania. Inhalacja z soli fizjologicznej ma za zadanie nawilżanie błon śluzowych w całym układzie oddechowym. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Terapia nie tylko nawilża wysuszone i podrażnione błony śluzowe, ale również pomaga rozrzedzić i upłynnić zalegającą wydzielinę, dzięki czemu znacznie łatwiej wydalić ją z zatok.

Kiedy pomaga zastosowanie soli fizjologicznej?

Inhalacje bywają przydatne w przypadku wielu różnych schorzeniach układu oddechowego. Pomagają w przypadku przeziębień, infekcji, kataru i zapalania zatok. Nierzadko przynoszą one ulgę pacjentom zmagającym się ze schorzeniami alergicznymi np. jak katar sienny i wysuszony naskórek. Sól fizjologiczna stosowana jest też do przemywania oczu i można ją stosować w przypadku soczewek kontaktowych. Solą fizjologiczną można skutecznie nawilżyć oczy bez ich podrażniania.

Inhalacje z soli fizjologicznej bardzo często przeprowadzane są w przypadku chorób zatok. Z czego można je robić? Oczywiście z soli fizjologicznej z apteki lub samodzielnie przygotowanego roztworu hipertonicznego.

Domowe inhalacje na zatoki solą fizjologiczną

Jednym z najczęściej wykorzystywanych do inhalacji środków jest roztwór soli fizjologicznej. Zwyczajną sól fizjologiczną bez żadnego problemu można przygotować w domu i wykorzystać do niej olejki eteryczne, które działają antyseptycznie. Olejek np. sosnowy, miętowy, eukaliptusowy czy rumiankowy działa skutecznie i pięknie pachnie.

Do przepłukiwania oczu nie stosujemy olejków! Sól fizjologiczna łagodzi podrażnienia, ale olejki eteryczne nie są przeznaczone do bezpośredniego kontaktu ze skórą czy oczami.

Roztwór soli z olejkami eterycznymi zawiera składniki aktywne, które pomogą w uporaniu się z uciążliwymi objawami zapalenia zatok, takimi jak zatkany nos i niedrożne drogi oddechowe.

 Domowe inhalacje z soli na zatoki można wykonać w następujący sposób:

  • przygotować naczynie z gorącą wodą (około 1,5–2 litry),
  • wsypać do wody około 5 łyżek zwyczajnej soli kłodawskiej lub innej bogatej w minerały,
  • usiąść nad parującą wodą i przez kilka minut wdychać kojące powietrze,
  • aby wdychać jak najwięcej pary, najlepiej pochylić się nad miską i zrobić z ręcznika „namiot”.

Zastosowanie soli fizjologicznej w uzdrowisku

Soli fizjologicznej używa się bezpiecznie w warunkach domowych, a inhalacje na zatoki z całą pewnością mogą przynosić ukojenie. Sól do inhalacji dobrej jakości, pochodzącą z najczystszych pokładów i bogatą w związki mineralne, zawsze warto mieć pod ręką.

Warto również (w miarę możliwości) korzystać z dobrodziejstwa uzdrowisk, w których znajdują się źródła solankowe lub tężnie. Istnieje również możliwość odwiedzenia kopalni soli. Sól fizjologiczną stosuje się np. w Wieliczce. Inhalacje z soli fizjologicznej to magnes przyciągający osoby, którą chcą zadbać o swoje drogi oddechowe.

Powietrze w podziemnych grotach solnych jest naturalnie bogate w sól. Wdychanie go może dawać podobne efekty jak w przypadku korzystania z inhalacji. Znakomite rezultaty przynosi też wzmożony wysiłek np. ćwiczenia oddechowe połączone z aktywnością fizyczną.

Kiedy warto pomyśleć o inhalatorze?

Domowe inhalacje na zatoki można również wykonywać z użyciem inhalatora. Jego zakup poleca się przede wszystkim tym osobom, które zmagają się z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, np. z przewlekłym zapaleniem zatok i alergią.