Boraks

Boraks to uniwersalny i ekologiczny środek czystości do stosowania w warunkach domowych. Silnie działający boraks naturove oferuje sklep Mg12.pl, zalecając środki ostrożności. Używając boraksu, nie zapomnij o rękawicach gumowych! Boraks radzi sobie z silnymi zabrudzeniami, osadami oraz uporczywym brudem. Użyteczny i niedrogi boraks powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Uniwersalny środek do czyszczenia zrobisz na bazie wody, sody oczyszczonej, octu i właśnie boraksu. Sklep oferuje opakowania zawierające 1 kg i 4 kg czystego boraksu naturove do samodzielnego sporządzenia mikstury. Dostępny jest także boraks, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy jako zestaw 3 x 1 kg. Boraks usuwa plamy, neutralizuje przykre zapachy, udrażnia rury, a jako środek owadobójczy zwalcza karaluchy, mrówki i rybiki cukrowe. Właściciele ogrodu stosują go do zwalczania chwastów. Boraks używany jest jako tani, naturalny i ekologiczny środek piorący i czyszczący o szerokim spektrum zastosowań.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Boraks naturove – sklep Mg12.pl

Boraks używany jest jako naturalny i ekologiczny środek czyszczący. Jest to czteroboran sodowy zwany związkiem boru występujący w przyrodzie w postaci tinkalu (minerał). Ma wiele zastosowań i jest ceniony jako ekologiczny dodatek do środków czyszczących i piorących. Boraks to doskonały sposób na usuwanie plam z odzieży, który sprawdza się, gdy inne środki zawodzą. Bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie są świetnym środkiem wybielającym do prania. Zamiast proszku do prania można używać orzechów piorących, a jako dodatek wybielający i zmiękczający zastosować boraks. Sklep Mg12.pl oferuje duże i ekonomiczne opakowania, które wystarczą na długi czas użytkowania w warunkach domowych.

Zastosowanie boraksu w domu

Zobacz, jak wiele zastosowań ma boraks w domu. W porównaniu z sodą oczyszczoną działa bardziej inwazyjnie, dlatego należy zachować środki ostrożności podczas przygotowywania preparatów do sprzątania i prania. Najlepiej zaopatrzyć się jednocześnie w sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy oraz boraks – sklep oferuje praktyczne zestawy trzech produktów, które wchodzą w skład większości domowych środków czystości.

 1. Boraks jest świetnym środkiem wybielającym i można go stosować jako dodatek do prania w tzw. orzechach piorących.
 2. Sprawdza się podczas sprzątania kuchni i łazienki. Czyści zabrudzone powierzchnie w wannie, zlewie, umywalce, kafelki, armaturę oraz może być użyty do umycia lodówki i zamrażarki.
 3. Usuwa nieprzyjemne zapachy takie jak zwierzęce odchody, mocz, zepsuta żywność.
 4. Boraks czyści powierzchnie szklane – lustra i okna.
 5. Udrażnia zatkane rury ściekowe i jest skuteczną metodą odetkania odpływu w łazience i w kuchni. Boraks dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami z tłuszczu, dlatego jest tak skuteczny w udrażnianiu zlewu w kuchni. 
 6. Wywabia uciążliwe plamy z odzieży, które powstały od czerwonego wina, kawy, herbaty, soku z buraków, soków owocowych, tłuszczu i wielu innych. Boraks jako odplamiacz to jeden z najskuteczniejszych sposobów poradzenia sobie z plamą na białym obrusie. Stosując boraks na ubrania, można delikatnie przecierać powierzchnię jego roztworem wodnym. Na silne zabrudzenia można przygotować mocniejszą mieszankę. 
 7. Boraks może być używany jako środek owadobójczy na karaluchy, mrówki i rybiki cukrowe. W praktyce oznacza to, że większość owadów, które zanieczyszczają żywność i powodują straty w zapasach jedzenia, można zwalczyć boraksem

Boraks wykorzystuje się jako środek chwastobójczy – właściciele ogrodów używają go do zwalczania chwastów, które porastają rabaty kwiatowe i grządki z warzywami. Jako środek ekologiczny boraks w ogrodzie wywołuje mniej szkód niż chemiczne środki ochrony roślin.

Domowe środki czyszczące na bazie boraksu

Przepisy na środki czystości są pomocne w praktycznym zastosowaniu boraksu w domu. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i nie dopuścić do kontaktu boraksu z oczami. Dobrym zabezpieczeniem są grube rękawice gumowe chroniące także nadgarstki, które warto mieć zawsze pod ręką. Znacznie bezpieczniej jest używać solidnych rękawic z gumy zamiast jednorazowych z lateksu, które łatwo pękają i mogą nie dawać wystarczającej ochrony dla skóry rąk.

Środki ostrożności podczas używania boraksu

Używając boraksu w domu, należy przestrzegać prostych zasad bezpieczeństwa:

 • stosować odzież ochronną oraz rękawice gumowe; 
 • unikać kontaktu z oczami i skórą;
 • nie wdychać i nie spożywać;
 • trzymać w zamknięciu poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

W sytuacji, gdy środek z boraksem przypadkowo dostanie się do oczu, należy ostrożnie przepłukiwać oczy przez kilka minut letnią wodą. Jeżeli boraks dostanie się do oczu osoby, która nosi soczewki kontaktowe, należy je ostrożnie wyjąć i wyrzucić (nie nadają się ponownego użycia), a następnie kontynuować przemywanie oczu, ponieważ boraks działa na nie drażniąco. Po bezpośrednim kontakcie z boraksem w przypadku dostania się do nosa, dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego należy zasięgnąć porady lekarza.

Uniwersalny środek czyszczący

Uniwersalny środek czyszczący z octu i boraksu do stosowania podczas sprzątania w domu łatwo przygotować samodzielnie. W tym celu należy wymieszać 1/2 szklanki octu i 2 łyżki boraksu z 2 l wody. By uzyskać przyjemny zapach, można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, np. lawendowego lub cytrynowego. Powstały środek skutecznie usuwa osad z wody na bateriach umywalkowych i w kuchni nad zlewem. Używamy go do czyszczenia elementów chromowanych, okien, luster, ścian, zmywalnych tapet, etc.

Domowy proszek do prania na bazie boraksu i płatków mydlanych

Do sporządzenia domowego proszku do prania potrzebny będzie boraks, soda oczyszczona i płatki mydlane. Sodę i boraks rozpuszczamy w litrze gorącej wody (nie musi być wrzątek, wystarczy gorąca woda z kranu). Płatki mydlane gotujemy w pół litrze wody do rozpuszczenia, po czym łączymy z roztworem sody i boraksu. Do mikstury dolewamy jeszcze pół litra gorącej wody, całość umieszczamy w dobrze zakręcanym pojemniku i bardzo mocno wstrząsamy. Mieszanina ma tendencję do rozwarstwiania się, dlatego warto pamiętać, aby mieszać ją także przed każdym użyciem.

Tego typu środek do prania jest wskazany dla niemowląt i małych dzieci z tendencją do atopowego zapalenia skóry. Pozwala wyeliminować z ubranek i pościeli chemiczne środki piorące, które mogą podrażniać delikatną skórę maluchów.

Pranie w boraksie wyjęte z pralki nie ma zapachu. Dla lepszego efektu warto dodać olejek eteryczny do płukania. Wybór zapachów jest naprawdę duży. By pozostać w duchu eko, warto wybrać naturalny olejek pozyskiwany z roślin. Tradycyjnie sprawdzi się lawenda, olejki cytrusowe, geranium, eukaliptus, a także zapachy kwiatowe.

Środek do udrażniania rur

Do przygotowania środka do udrażniania rur potrzebny jest boraks i wrzątek. Wsypujemy pół szklanki boraksu w zapchaną rurę odpływową, a następnie powoli zalewamy dwoma szklankami wrzącej wody (około 0,5 litra wody). Pozostawiamy na 15 minut i spłukujemy odpływ bieżącą, gorącą wodą.

Środek do czyszczenia zlewu, wanny, umywalki i glazury

Boraks mieszamy z wodą w następujących proporcjach: 1 szklanki boraksu i 1/4 szklanki wody. Jeszcze lepszy efekt da pasta na soku lub kwasku cytrynowym. Pastę rozsmarowujemy na czyszczonej powierzchni i zostawiamy na około 15 min, po tym czasie spłukujemy ją gorącą wodą.

Czyszczenie WC – boraks na osady z kamienia i rdzy

Do czyszczenia toalety można wykorzystać roztwór boraksu z wodą. Muszlę klozetową czyścimy szczotką zamoczoną w wodnym roztworze sporządzonym z pół szklanki boraksu na 2 l wody. W przypadku silnego zabrudzenia możemy wsypać bezpośrednio na zabrudzenia, do muszli pół szklanki boraksu i pozostawić na 1–2 godziny. Następnie należy szorować muszlę szczotką i kilka razy spłukać wodą.

Środek wybielający z boraksu

Boraks to doskonały środek wybielający i zmiękczający do tkanin. By przygotować domowy wybielacz, dodajemy pół szklanki boraksu do pralki razem ze stosowanym środkiem piorącym. Boraks możemy dodać zarówno do tradycyjnego proszku lub kapsułek do prania, jak i do orzechów piorących lub ekologicznych kul piorących.

Środek do usuwania plam

Boraks skutecznie pomaga w usunięciu plam, które pojawiają się na odzieży, pościeli i na obrusach. W celu sporządzenia domowego odplamiacza przygotowujemy roztwór z 1 czubatej łyżki boraksu i 4. litrów wody. Zaplamioną powierzchnię moczy się przez ok. 30 min., a następnie pierze zgodnie z instrukcją ma metce w zwykle stosowanych środkach piorących.

Boraks na plamy na dywanach i wykładzinach

Na dywanach i wykładzinach mogą pojawiać się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Niektóre plamy nie są od razu widoczne i zdarza się, że zostają odkryte po pewnym czasie. Dlatego rozróżniamy zanieczyszczenia mokre i suche. Ze wszystkimi rodzajami plam oraz pleśnią poradzi sobie boraks ze sklepu mg12.pl.

Na plamy suche przygotowujemy pastę z boraksu i wody, i wcieramy ją gąbką w plamy. Po pewnym czasie, gdy pasta wyschnie, zeskrobujemy ją i dywan dokładnie odkurzamy.

Na plamy mokre stosujemy mieszankę 1/2 szklanki boraksu z 1,5 szklanki wody i roztworem polewamy plamę. Następnie miejsce osuszamy gąbką lub ręcznikami papierowymi.

Boraks na plamy z pleśni

Plamy z pleśni na tkaninach (np. na tapicerce, dywanie, w samochodzie) usuniemy, wcierając w zapleśniałe miejsca roztwór przygotowany z pół szklanki boraksu i 2 szklanek gorącej wody. Pozostawiamy tkaninę na kilka godzin w wodzie, a następnie dokładnie płuczemy. Ślady z pleśni pojawiają się w zawilgoconych pomieszczeniach niepostrzeżenie. Dlatego warto od czasu do czasu przeglądać miejsca, w których nie ma wystarczającej cyrkulacji powietrza i w razie potrzeby zastosować boraks – sklep mg12.pl posiada go na stałe w ofercie dla wszystkich zwolenników ekologicznych środków czystości.

Usuwanie boraksem przykrych zapachów

Boraks usuwa zapachy z psujących się resztek jedzenia. W tym celu wystarczy pojemnik oczyścić z gnijących resztek i umyć roztworem boraksu albo wysypać go na dno. Tak samo można postąpić z pojemnikiem na odpadki, koszem do segregowania śmieci na resztki bio, a nawet kocią kuwetą. Boraks usuwa zapach moczu i odchodów, o czym wspominaliśmy już wcześniej.

Podczas sprzątania kuwety warto pamiętać o tym, aby kot nie miał dostępu do boraksu i zachować takie same środki ostrożności, jak przy małych dzieciach. Boraks jest środkiem drażniącym oczy, dlatego należy chronić zwierzęta domowe przed kontaktem ze środkami czystości sporządzonymi na jego bazie.

Boraks do zwalczania insektów

Do zwalczania insektów należy przygotować pastę w konsystencji galaretki i ustawić ją w miejscu występowania insektów. Galaretkę sporządza się z gorącej wody i boraksu. Karaluchy skuteczniej zwalcza się miksturą, która powstanie z wymieszania 1 łyżki boraksu i łyżeczki cukru pudru. Wysypujemy małe kupki białego proszku w miejscach, w których pojawiają się karaluchy. Zapchlone miejsca posypuje się suchym boraksem i po kilku godzinach dokładnie odkurza i wytrzepuje.

Boraks i soda oczyszczona, czyli ekologiczne sprzątanie

Czy ktoś jeszcze waha się, czy warto zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy i boraks w sklepie online? Warto zwrócić uwagę na kwestie ochrony środowiska, które zajmują ostatnio sporo miejsca w mediach. Sprzątanie w domu może być czynnością niepowodującą obciążeń dla natury, jeżeli stosujemy środki występujące naturalnie w przyrodzie. Z całą pewnością można więc powiedzieć, że boraks rozpuszczony w wodzie nie powoduje zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Zamiast używać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu różnych preparatów chemicznych, przeznaczonych do każdej powierzchni oddzielnie, można wykorzystać tani i występujący naturalnie boraks. To nie tylko oszczędność dla domowego budżetu w wydatkach na chemię gospodarczą, ale także ulga dla środowiska

naturalnego.