Opublikowano

Masaż sportowy, czyli kosmetyki z magnezem na zakwasy

Magnezowy masaż sportowy

Od najdawniejszych czasów masaż jest znanym i ogólnie uznawanym zabiegiem terapeutycznym. Jego korzeni można dopatrywać się w starożytnych obrzędach religijnych, od których został zaczerpnięty do medycyny ludowej. Początkowo w Chinach i Indiach, aby w późniejszym czasie roznieść się po większej części antycznej Euroazji.

Już Celsus i Hipokrates zalecali stosowanie masażu  jako wspomaganie leczenia niektórych chorób. W XVI wieku jeden z ojców współczesnej chirurgi, francuz Ambroise Pare, ogłosił w swojej pracy naukowej masaż jako oficjalną metodę leczenia.

Etymologia

Etymologia słowa “masaż” nie jest do końca wyjaśniona. Może ono pochodzić od arabskiego mass – “dotykać“, greckiego massein – “ugniatać” lub hebrajskiego machach – “dotykać“. Z definicji wynika iż masaż jest oddziaływaniem polegającym na sprężystym odkształceniu tkanek skóry oraz mięśni,  poprzez ich uciskanie, głaskanie, rozcieranie, oklepywanie, wałkowanie, w odpowiednim tempie , kierunku i z odpowiednią siłą.

 

Rola masażu sportowego

Masaż sportowy ma za zadanie redukcję negatywnych skutków wzmożonego wysiłku fizycznego. Poprzez zwiększenie przepływu krwi oraz chłonki zwiększa usuwanie szkodliwych metabolitów z tkanek. Dzięki ciepłu oraz energii mechanicznej pozwala na rozluźnienie mięśni oraz ścięgien. Dodatkowo na skutek pobudzenia nerwowego wywarzają się korzystne dla organizmu hormony z grupy prostaglandyn. Istotny jest również pozytywny wpływ masażu na sferę duchową i emocjonalną. Zrelaksowany organizm wytwarza mniej szkodliwego kortyzolu – hormonu stresu, co może przełożyć się na lepsze wyniki.

Magnez na zakwasy – wzmocnienie działania

Masaż sportowy można dodatkowo wzmocnić poprzez zastosowanie oliwy magnezowej. Możesz jej użyć zaraz po regenerującej kąpieli po treningu z wykorzystaniem naturalnych płatków magnezowych do kąpieli. Kosmetyki te zawierające magnez, oprócz zapewnienia poślizgu, zapewnią podaż magnezu do masowanych miejsc. Może to mieć korzystny wpływ na zmniejszenie obolałości mięśniowej, redukcję zakwasów, a także obniżenie stanów zapalnych w ćwiczonych partiach mięśniowych. Dzięki podwyższeniu poziomu magnezu w masowanych mięśniach, możemy w przyszłości uniknąć ich bolesnych skurczów. Naciągnięte mięśnie i więzadła, stawy, stłuczenia, siniaki lub po prostu ogólne zmęczenie po wyczerpującym treningu – na wszystko to można wykorzystać dodatek magnezu, który jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, łagodzącym ból oraz relaksującym mięśnie.

Przeczytaj także o magnezie produkującym energię w organizmie.