Opublikowano

Spirulina i jej właściwości. Dlaczego warto ją włączyć do diety?

Spirulina i jej właściwości

Zielono-niebieska alga słodkowodna pełna jest cennych dla zdrowia właściwości. Zamieszkuje ona jeziora Afryki, Indii i obu Ameryk. Wraz z upowszechnieniem się mody na zielone koktajle weszła do naszych codziennych jadłospisów. Jak włączyć ją do diety?

Jednym kojarzy się z odchudzaniem, innym z dietą wegańską. Spirulina (algi w proszku) ceniona jest przez wiele różnych grup, które łączy potrzeba komponowania zdrowszych posiłków. Odżywcza alga zastępuje gotowe suplementy witaminowe i odżywki białkowe. Jest bezpieczna i wielofunkcyjna, dlatego cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dietetyków i ich pacjentów. Można ją spożywać również bez konsultacji ze specjalistą — stanowi ona część żywności nazywanej superfoods. Grupę tych produktów tworzą owoce, orzechy i zioła, które są wyjątkowo bogate w składniki odżywcze — również te rzadkie.

Spirulina i jej właściwości zdrowotne

Prozdrowotny potencjał tej algi można dosłownie zobaczyć „gołym okiem” — swój zielonkawy kolor zawdzięcza ona barwnikowi o nazwie fikocyjanina, której przypisuje się działanie antyoksydacyjne. Ma ona także obniżać poziom glikemii po posiłku. Większą część spiruliny stanowi jednak dobrze przyswajalne białko. 60-70% jej składu to właśnie proteiny, które z powodzeniem mogą uzupełniać diety roślinne w rzadkie aminokwasy. Warunkują one prawidłowy rozwój i funkcjonowanie całego organizmu. Wspomagają budowę mięśni, skóry i tkanki łącznej. Dla tej ostatniej ważna jest obecność witaminy C, która bierze udział w biosyntezie kolagenu. Dzięki takiemu połączeniu wraz ze spiruliną zjadamy odżywczy kompleks składników potrzebny nam do utrzymania dobrej kondycji całego ciała.

Czy właściwości spiruliny kończą się na białku?

Nie — jest ona dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a konkretnie ich prekursorów:

  • alga ta dostarcza witaminę A w postaci beta-karotenu, co zapobiega odkładaniu się jej w organizmie, a tym samym jej nadmiarowi,
  • witamina D stanowi ważny czynnik zdrowia kości, pomaga zachować dobry nastrój i wysoką odporność,
  • witamina E jest natomiast silnym przeciwutleniaczem, który wraz z kwasem askorbinowym bierze udział w wytwarzaniu białek tkanki łącznej i zapobiega utracie jędrności skóry,
  • witamina K poprawia krzepliwość krwi i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Algi słodkowodne pod postacią spiruliny są źródłem witamin z grupy B, nawet rzadkiej B12. To cenna informacja dla wegan, którzy powinni suplementować ten związek. Witaminy z tej grupy odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przeprowadzanie procesów poznawczych (uczenie się i koncentracja), optymalny stan błon śluzowych, skóry i włosów. Spirulina zawiera także naturalny zestaw mikroelementów takich jak magnez, cynk, wapń, potas, fosfor, chrom, selen i jod. Są one odpowiedzialne za przewodzenie impulsów nerwowych, a ich obecność zapobiega skurczom, pomaga zachować zdrową tarczycę i mocne kości.

Spirulina — jak stosować?

Jej smak nie należy może do klasycznych pyszności, ale spirulina stosowana jako dodatek do zielonych koktajli, smoothie czy jogurtów może być praktycznie niewyczuwalna. Wystarczy wypracować własne proporcje kulinarne. Na rynku dostępna jest w formie proszku, kapsułek czy tabletek, więc każdy z nas może wybrać swój ulubiony sposób jej stosowania.

Właściwości spiruliny cenione są także w świecie kosmetyków. Rozmieszaj ją z wodą na gęstą masę, dodaj ulubioną glinkę lub gotową maseczkę i połóż na twarz. Pomoże Ci to uporać się z zaskórnikami, odświeży cerę i zniweluje wypryski. Ze względu na dużą zawartość białka dobrze sprawdza się jako dodatek do masek do włosów — wygładza i nadaje blask.

Spirulina jest przedstawiana często jako remedium na choroby cywilizacyjne. Ze względu na swój skład ma szansę wspomagać w walce o zdrowie osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę czy zespół metaboliczny. Jest także pomocna w walce z nadwagą. Wystarczą 2-3 łyżeczki dziennie, by zaobserwować korzystne efekty zdrowotne. Zajrzyj do naszego sklepu i poczuj się lepiej!