Opublikowano

Rola magnezu w organizmie człowieka

rola magnezu w organizmie człowieka

Magnez jest trzecim – po tlenie i wodorze – najważniejszym pierwiastkiem dla naszego organizmu. Dowiedz się więcej, jaka jest rola magnezu.Magnez jest niezbędny, aby nasz organizm mógł prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Chroni mięsień sercowy przed chorobami oraz wspomaga jego leczenie. Ma pozytywny wpływ na regulację ciśnienia krwi. Pomaga w procesie krzepnięcia krwi oraz działa profilaktycznie na zapalenie żył w sytuacjach pooperacyjnych.

Magnez buduje kości i zęby i przeciwdziała osteoporozie.Niedobór magnezu ma wpływ na nasze samopoczucie. Jego niedobór może być przyczyną bezsenności, poddenerwowania czy kłopotów z koncentracją. Skurcze mięśni czy drganie powieki to często jedne z pierwszych symptomów niedoboru tego pierwiastka. Brak magnezu może powodować też bóle i zawroty głowy a nawet migreny.

Wiele badań wskazuje też, że niedobory magnezu mogą prowadzić do zwiększonej zachorowalności na cukrzycę typu 2. (magnez odgrywa istotną rolę w metabolizmie glukozy, a jego niski poziom może zmniejszać wrażliwość na działanie insuliny).

Zobacz jak zaradzić niedoborom magnezu w organizmie. Poczytaj też o objawach niedoboru magnezu.