Jak uzupełnić magnez bez korzystania z suplementów? Skurcze łydek, arytmia

Jak uzupełnić magnez bez suplementów

Na rynku jest wiele suplementów diety, które zawierają magnez. Za sprawą intensywnych kampanii Polacy zauważyli, że jest problem i należy uzupełnić magnez, którego im brakuje. Ale czy robią to dobrze?

Jaki poziom magnezu jest właściwy?

O wszystkim decyduje tryb życia. Osoby dorosłe, które prowadzą normalny tryb życia „zużywają” w ciągu doby około 300 – 400 mg magnezu. Osoby pracujące fizycznie, a przede wszystkim sportowcy oraz osoby przewlekle przyjmujące niektóre leki potrzebują znacznie więcej tego pierwiastka. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez występuje również w czasie budowy masy mięśniowej, gdyż przyjmuje się, iż każdy nowy kilogram mięśni potrzebuje około 200mg magnezu. Mitem jest wypłukiwanie magnezu przez regularne picie kawy, ale nie należy przesadzać z jej ilością, gdyż wysoki poziom kofeiny może powodować utratę tego pierwiastka wraz z wydalanym moczem.

Konsekwencje niedoboru (lub nadmiaru) magnezu, m.in. skurcze łydek

W większości populacji wysokorozwiniętych krajów, drobne niedobory magnezu zdarzają się często, jednak niebezpieczne poziomy jego braku zdarzają się dość rzadko. Objawia się on nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowo-mięśniowego i sercowo-naczyniowego. Mogą pojawiać się skurcze i drżenia mięśni – zwłaszcza łydek, a nawet wystąpić arytmia sercowa. Z kolei nadmiar magnezu może powodować odwodnienie, biegunki, hipokalemię a nawet problemy z oddychaniem.

Źródła pochodzenia magnezu

Najlepszym źródłem magnezu jest dieta złożona z nisko przetworzonej żywności, zwłaszcza produkty zbożowe (m.in. kasze), orzechy, migdały, nasiona, a także warzywa, owoce, sezam, kakao, gorzka czekolada, ryby a także wody mineralne. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na magnez wystarczyłoby więc spożyć:

  • garść migdałów
  • jednego banana
  • niewielką ilość brokułów
  • woreczek kaszy gryczanej (ok. 150 gram)

Tak zbilansowana dieta jest odpowiednia nawet dla sportowców. Oprócz magnezu pokryte zostanie także zapotrzebowanie na witaminy B1, B2, B6, niacynę, kwas pantotenowy, witaminy C i E, a także dostarcza istotną dawkę cynku, miedzi i żelaza.

Transdermalny proces uzupełniania magnezu

Okazuje się jednak, iż takie pierwiastki jak magnez można równie dobrze przyswajać w innym procesie, tzw. transdermalnej czyli przezskórnej metodzie uzupełniania magnezu. W tej metodzie wykorzystuje się największy organ ludzkiego ciała, tj. skórę. Stosując regularne kąpiele magnezowe – w gorącej wodzie z dodatkiem naturalnych płatków magnezowych – magnez wchłaniany jest przez skórę, a z kolei przez rozszerzone pory usuwane są z organizmu toksyny.
Ta metoda nie tylko pozwala uzupełnić magnez i inne makroelementy, ale jest także dużo bardziej efektywna i nie powoduje występowania skutków ubocznych oraz obciążeń dla nerek.

Czy suplementacja jest w takim razie niezbędna?

Wbrew temu, co wmawiają niektórzy producenci preparatów w formie tabletek, tego typu suplementacja magnezu nie jest jedyną formą uzupełniania tego pierwiastka. Stosować należy umiar i przede wszystkim zbilansowaną dietę. A jeśli ktoś nie chce obciążać istotnie żołądka i układu pokarmowego, powinien zrelaksować się i zregenerować swoje ciało – uzupełniając przy tym magnez – w czasie kąpieli magnezowych z użyciem płatków bądź specjalnego żelu pod prysznic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *