Jak uzupełnić magnez bez suplementów

Jak uzupełnić magnez bez korzystania z suplementów? Skurcze łydek, arytmia

09/10/2018 0 Przez admin

Na rynku jest wiele suplementów diety, które zawierają magnez. Za sprawą intensywnych kampanii Polacy zauważyli, że jest problem i należy uzupełnić magnez, którego im brakuje. Ale czy robią to dobrze? Jaki magnez na skurcze będzie najlepszy?

Jaki poziom magnezu jest właściwy?

O wszystkim decyduje tryb życia. Osoby dorosłe, które prowadzą normalny tryb życia „zużywają” w ciągu doby około 300 – 400 mg magnezu. Osoby pracujące fizycznie, a przede wszystkim sportowcy oraz osoby przewlekle przyjmujące niektóre leki potrzebują znacznie więcej tego pierwiastka. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez występuje również w czasie budowy masy mięśniowej, gdyż przyjmuje się, iż każdy nowy kilogram mięśni potrzebuje około 200mg magnezu. Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy depresja oraz leki przyjmowane w związku z tymi chorobami również zwiększają zapotrzebowanie, na ten minerał. Mitem jest wypłukiwanie magnezu przez regularne picie kawy, ale nie należy przesadzać z jej ilością, gdyż wysoki poziom kofeiny może powodować utratę tego pierwiastka wraz z wydalanym moczem.

Konsekwencje niedoboru (lub nadmiaru) magnezu, m.in. skurcze łydek

W większości populacji wysokorozwiniętych krajów, drobne niedobory magnezu zdarzają się często, jednak niebezpieczne poziomy jego braku zdarzają się dość rzadko. Objawia się on nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowo-mięśniowego i sercowo-naczyniowego. Mogą pojawiać się skurcze i drżenia mięśni – zwłaszcza łydek, a nawet wystąpić arytmia sercowa. Z kolei nadmiar magnezu może powodować odwodnienie, biegunki, hipokalemię a nawet problemy z oddychaniem.

Co na skurcze?

Na dłuższą metę ciężko jest funkcjonować, będąc ciągle wybudzanym z ich powodu, nawet parę razy każdej nocy. Sprawia to, że następnego dnia jesteśmy rozdrażnieni, senni, mamy problemy z koncentracją. Problemy przytrafiają się również w trakcie treningów sportowych, uniemożliwiając dokończenie ćwiczeń i obniżając wyniki sportowe. Co na skurcze sprawdzi się najlepiej? Rozwiązaniem jest stosowanie wysokowchłanialnej formy magnezu. Gdy jednak dojdzie już do bólu kończyny, dobrze jest wmasować w bolące miejsce oliwę magnezową. W myśl mądrości, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, zaleca się również regularne kąpiele w płatkach magnezowych albo prysznice z żelem pod prysznic bogatym w ten minerał. Taka kuracja sprawi, że nieprzyjemne dolegliwości przestaną się przytrafiać i będzie można w spokoju przespać całą noc albo przejść cały trening.

Skurcze łydek

To bardzo dokuczliwa dolegliwość, która dotyczy nie tylko starszych osób, ale również ludzi w średnim wieku, młodych, a nawet dzieci. Najczęściej przytrafiają się w nocy, kiedy to budzi ogromny ból łydki. Jednak nie jest to niejedyne miejsce, gdzie mogą przytrafić się ta dolegliwość. Dotyka ona również stóp, a nawet dłoni. Dolegliwość najczęściej zaczyna się w ciągu dnia, jest tak dokuczliwa, że jedyne co można robić, to nie ruszać dłonią przez pewien czas. Jest to o tyle uciążliwe, że problemy te przytrafiają się zwykle w czasie wykonywania nimi pewnych czynności, np. pisania na komputerze czy przygotowywania obiadu. Co na skurcz łydek i dłoni? Czasem takie problemy przechodzą dopiero po zażyciu odpowiedniej dawki magnezu, jednak to rozwiązanie ma wady, ponieważ trzeba długo czekać, aż tabletka dojdzie do żołądka i wchłonie się do krwiobiegu. Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie minerału metodą transdermalną na bolącą część ciała, aby poczuć ulgę już po paru minutach oraz wykonywać regularne aplikacje oliwy magnezowej w celu zapobiegania następnym problemom.

Źródła pochodzenia magnezu

Najlepszym źródłem magnezu jest dieta złożona z nisko przetworzonej żywności, zwłaszcza produkty zbożowe (m.in. kasze), orzechy, migdały, nasiona, a także warzywa, owoce, sezam, kakao, gorzka czekolada, ryby a także wody mineralne. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na magnez wystarczyłoby więc spożyć:

  • garść migdałów
  • jednego banana
  • niewielką ilość brokułów
  • woreczek kaszy gryczanej (ok. 150 gram)

Tak zbilansowana dieta jest odpowiednia nawet dla sportowców. Oprócz magnezu pokryte zostanie także zapotrzebowanie na witaminy B1, B2, B6, niacynę, kwas pantotenowy, witaminy C i E, a także dostarcza istotną dawkę cynku, miedzi i żelaza.

Transdermalny proces uzupełniania magnezu

Okazuje się jednak, iż takie pierwiastki jak magnez można równie dobrze przyswajać w innym procesie, tzw. transdermalnej czyli przezskórnej metodzie uzupełniania magnezu. W tej metodzie wykorzystuje się największy organ ludzkiego ciała, tj. skórę. Stosując regularne kąpiele magnezowe – w gorącej wodzie z dodatkiem naturalnych płatków magnezowych – magnez wchłaniany jest przez skórę, a z kolei przez rozszerzone pory usuwane są z organizmu toksyny.
Ta metoda nie tylko pozwala uzupełnić magnez i inne makroelementy, ale jest także dużo bardziej efektywna i nie powoduje występowania skutków ubocznych oraz obciążeń dla nerek.

Czy suplementacja jest w takim razie niezbędna?

Wbrew temu, co wmawiają niektórzy producenci preparatów w formie tabletek, tego typu suplementacja magnezu nie jest jedyną formą uzupełniania tego pierwiastka. Stosować należy umiar i przede wszystkim zbilansowaną dietę. A jeśli ktoś nie chce obciążać istotnie żołądka i układu pokarmowego, powinien zrelaksować się i zregenerować swoje ciało – uzupełniając przy tym magnez – w czasie kąpieli magnezowych z użyciem płatków bądź specjalnego żelu pod prysznic.