Opublikowano

Oliwa magnezowa i jej niezwykłe właściwości

oliwa magnezowa

Większość z nas cierpi na niedobór magnezu, który z naszego organizmu ubywa każdego dnia. Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów jego uzupełniania jest stosowanie prostej oliwy magnezowej, którą można kupić lub zrobić samodzielnie.

Jak powstaje oliwa magnezowa?

Sporządzana jest z sześciowodnego chlorku magnezu, występującego w minerałach, np. biszoficie. Mimo, iż nie ma w niej ani grama zwykłej oliwy, nazywana jest oliwą magnezową, ponieważ jej konsystencja jest lekko oleista dzięki wysokiej zawartości magnezu. Powstaje jako roztwór chlorku z wodą i w tej wersji jest najprostszym preparatem do zewnętrznego stosowania. Producenci stosują też przeróżne dodatki, np. w postaci kamfory, dzięki temu oliwa ma także właściwości rozgrzewające. Dodawane są też różne substancje zapachowe, mające na celu nadanie oliwie przyjemnej woni.

Rola oliwy magnezowej

Stosowanie oliwy na skórze powoduje, iż w ramach transdermalnego (przezskórnego) wchłaniania magnezu, niedobory tego pierwiastka uzupełniane są w organizmie. Oliwa magnezowa jest niezastąpiona w przypadku występowania stanów zapalnych, gdyż absorpcja chlorku zapewnia natychmiastowe działanie przeciwbólowe. Jej punktowe stosowanie zapewnia też ulgę w przypadku kontuzji, przetrenowania, ale również długotrwałych bólów kręgosłupa lub innych stawów. W wersji z kamforą (np. oliwa magnezowa Mg12) ma dodatkowe działanie rozgrzewające.

Oliwa magnezowa i jej działanie

Stosowanie jej bezpośrednio na skórę przyspiesza proces wchłaniania magnezu, który w tej wersji jest dużo bardziej skuteczny niż np. przyjmowanie tabletek. Działanie przeciwbólowe następuje również bardzo szybko, gdyż pomijamy przy tym układ trawienny, a substancje przedostają się bezpośrednio do krwiobiegu. Połykanie kapsułek jest mniej efektywne ze względu na działanie kwasów żołądkowych oraz różnych enzymów trawiennych, co powoduje dużą stratę połykanych substancji. To także lepsze rozwiązanie dla osób mających wrażliwy żołądek.

Transdermalne wchłanianie magnezu

Proces przezskórnego przyswajania magnezu ma wielu zwolenników, gdyż w tej metodzie wykorzystywany jest największy organ ciała, czyli ludzka skóra. Dzięki temu, działamy na dużej powierzchni i bezpośrednio na skórę, która przez naczynia włosowate przyswaja wcierane substancje. Oliwa magnezowa idealnie nadaje się jako olejek do masażu leczniczego bądź sportowego. Jest także dobrym antyperspirantem, neutralizując nieprzyjemne zapachy.

Inne zastosowania olejku

Niektórzy stosują oliwę jako preparat na zranioną skórę, jednak jest to dość nieprzyjemna metoda, gdyż skóra zwyczajnie piecze, aczkolwiek potwierdzone jest oddziaływanie chlorku magnezu na działanie leukocytów i fagocytów. Stosujący oliwę magnezową zapewniają, iż nadaje się ona także do usuwania opuchlizn, stanów zapalnych stawów i kręgosłupa, przeciwdziałania rwie kulszowej, usuwania tłuszczaków i włókniaków.

Oliwa magnezowa – jak ją zrobić?

Należy zaopatrzyć się w dobry, naturalny chlorek magnezu, np. Mg12 pochodzący z Niemiec, z minerału zwanego biszofitem. Oliwka powinna mieć w sobie minimum 35% chlorku, więc należy ja zmieszać w odpowiedniej proporcji z wodą, najlepiej destylowaną. Idealnie jest to zrobić w buteleczce z atomizerem, który potem w łatwy sposób umożliwia jej aplikację. Możesz też użyć naszej kąpieli magnezowej w płynie Mg12 RAPID. To idealny produkt do zastosowania bezpośrednio na skórę lub jako środek do nawilżania kompresów lub okładów.