Opublikowano

Niesamowite właściwości magnezu

Niesamowite właściwości magnezu

Magnez, przez wielu niedoceniany, okazuje się być jednym z podstawowych pierwiastków utrzymujących organizm człowieka w równowadze. Jego brak jest przyczyną wielu schorzeń, a jego przyswajalność przez żołądek nie jest tak oczywista. Niesamowite właściwości magnezu powodują, iż każdy powinien zainteresować się tym tematem.

Różne sposoby uzupełniania niedoborów magnezu

To, jak kluczową rolę w funkcjonowaniu naszych ciał pełni magnez, chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Istnieje kilka sposobów na uzupełnienie jego poziomu w organizmie. Najlepszym sposobem jest dostarczenie go w naturalny sposób, czyli z pożywieniem. Jednak dzisiejsza żywność jest w niego bardzo uboga, a zapotrzebowanie bardzo wysokie. Można też zakupić suplementy magnezowe, ale tu znowu magnez podany w nadmiernej ilości powoduje efekt przeczyszczający. Ponadto, w zależności od użytej postaci (organiczna, nieorganiczna, cytrynian, tlenek, itd.) stopień wchłaniania waha się w okolicach 15-20%.

Chlorek magnezu w naturze

Jedną z najlepiej przyswajalnych form magnezu jest chlorek wchłaniany przez skórę. W naturze największa jego ilość w najczystszej postaci znajduje się w pokładach biszofitu, czyli minerału pozostałego po wyschniętym morzu z okresu permu.  Obecny jest również w wodzie morskiej, średnio zawiera go ona około 11 %, a w Morzu Martwym aż 50,8 %. To głównie ze względu na wysoką zawartość chlorku magnezu kąpiele w Morzu Martwym są szeroko rozpowszechnione i uważane za lecznicze.

Najważniejsze korzyści, jakie daje chlorek magnezu

Do głównych korzyści, jakie daje nam chlorek magnezu można zaliczyć:

 • Potrafi eliminować z krwi wiele toksyn i regulować PH organizmu.
 • Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
 • Stymuluje funkcje mózgu oraz przesyłanie impulsów nerwowych, przyczyniając się w ten sposób do ogólnej równowagi psychicznej.
 • Pomaga łagodzić depresję, zmęczenie oraz zwroty głowy.
 • Poprzez redukcję odkładania szczawianu wapnia zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.
 • Jest idealnym środkiem wspomagającym dla sportowców oraz osób aktywnych fizycznie, gdyż wspomaga regenerację mięśni, zapobiega powstawaniu skurczy oraz redukuje zmęczenie mięśni.
 • Pozytywie moduluje poziom lipidów we krwi oraz cholesterol LDL, przez co wspomaga walkę z arteriosklerozą.
 • U kobiet redukuje objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz reguluje poziom hormonów.
 • Jest pomocny w zapobieganiu osteoporozie, gdyż pomaga przenosić wapń z powrotem do kości.
 • Zapobiega wczesnemu starzeniu się, czyniąc ciało bardziej energicznym i wspierając regenerację komórek.
 • Wzmacnia system immunologiczny, pomaga walczyć z infekcjami oraz przeziębieniem.
 • Jest nieoceniony w walce z trądzikiem, poprawia jędrność skóry, przez co redukuje zmarszczki.

Kąpiel jako alternatywne źródło podaży chlorku magnezu

Wycieczka nad Morze Martwe, gdzie moglibyśmy się cieszyć naturalnym chlorkiem magnezu jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Ale możemy przygotować sobie namiastkę Morza Martwego we własnym domu. Wystarczy po prostu wsypać do wanny ok. 0,5 kg naturalnych płatków magnezowych, aby móc w pełni korzystać z jego benefitów.