Opuchnięte kostki – Jak sobie z nimi radzić?

Opuchnięte kostki

Opuchnięte kostki to efekt przedostawania się wody do tkanek wprost z naczyń krwionośnych. Powody mogą być prozaiczne, np. długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, ale mogą być też bardzo poważne – otyłość lub choroby nerek, serca. 

Od czego puchną kostki?

Powodów jest wiele, ale najprostsze i – na szczęście – najmniej poważny to niezdrowa pozycja ciała, w której spędzamy długie okresy czasu, w szczególności pozycja siedząca. Także długotrwałe podróże – samolotem bądź autem sprzyjają powstawaniu opuchlizn. Poważniejsze powody mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi w organizmie (np. niedoczynność tarczycy) a także przyjmowaniem niektórych leków (nadciśnieniowych, hormonalnych, przeciwdepresyjnych). Opuchnięte kostki pojawiają się także w okresie przedmiesiączkowym lub w czasie ciąży.

Kiedy jeszcze pojawiają się opuchnięte kostki?

Powody puchnięcia kostek mogą być czysto mechaniczne, np. w czasie zwichnięcia stawu skokowego, złamania nogi w jego okolicach lub zerwania więzadła. Wiele ukąszeń owadów dla osób uczulonych może objawić się w postaci opuchlizny.

Najbardziej niebezpieczne powody opuchlizn

Opuchnięte kostki świadczą także o tym, iż organizm cierpi na przeróżne choroby. Mogą to być niewydolność żylna lub serca, niewydolność nerek lub choroba zakrzepowo-zatorowa.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki

Kiedy wiemy, że powody są poważne, najlepiej udać się do lekarza, ale zanim to uczynimy, możemy posiłkować się domowymi sposobami przeciwdziałania opuchliznom. Z wykorzystaniem ciepłej wody i płatków magnezowych stosować należy kompresy w opuchniętych miejscach. Jako wsparcie kompresów, polecane będą masaże lecznicze z wykorzystaniem oliwy magnezowej. Obok uzupełnienia poziomu tego pierwiastka w organizmie, preparat ten pozwoli na uczucie rozluźnienia i relaksacji, a skóra zostanie nawilżona.

Profilaktyka

Aby przeciwdziałać powstawaniu opuchliznom na kostkach, należy stosować zbilansowaną dietę, ubogą w sól i tłuszcze, niezbędny jest też regularny ruch. W czasie długiej podróży należy robić częste przystanki, a w czasie podróży samolotem – jeśli to możliwe – warto wstać co godzinę, dwie i „rozprostować kości”. Elementem pomagającym w utrzymaniu dobrej kondycji jest także wygodne obuwie oraz luźny strój. Generalnie, obcisły ubiór sprzyja powstawaniu opuchlizn, należy więc tego unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *