Opublikowano

Opuchnięte kostki – Jak sobie z nimi radzić?

Opuchnięte kostki

Opuchnięte kostki to efekt przedostawania się wody do tkanek wprost z naczyń krwionośnych. Powody mogą być prozaiczne, np. długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, ale mogą być też bardzo poważne – otyłość lub choroby nerek, serca. 

Od czego puchną kostki?

Powodów jest wiele, ale najprostsze i – na szczęście – najmniej poważny to niezdrowa pozycja ciała, w której spędzamy długie okresy czasu, w szczególności pozycja siedząca. Także długotrwałe podróże – samolotem bądź autem sprzyjają powstawaniu opuchlizn. Poważniejsze powody mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi w organizmie (np. niedoczynność tarczycy) a także przyjmowaniem niektórych leków (nadciśnieniowych, hormonalnych, przeciwdepresyjnych). Opuchnięte kostki pojawiają się także w okresie przedmiesiączkowym lub w czasie ciąży.

Kiedy jeszcze pojawiają się opuchnięte kostki?

Powody puchnięcia kostek mogą być czysto mechaniczne, np. w czasie zwichnięcia stawu skokowego, złamania nogi w jego okolicach lub zerwania więzadła. Wiele ukąszeń owadów dla osób uczulonych może objawić się w postaci opuchlizny.

Najbardziej niebezpieczne powody opuchlizn

Opuchnięte kostki świadczą także o tym, iż organizm cierpi na przeróżne choroby. Mogą to być niewydolność żylna lub serca, niewydolność nerek lub choroba zakrzepowo-zatorowa.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki

Kiedy wiemy, że powody są poważne, najlepiej udać się do lekarza, ale zanim to uczynimy, możemy posiłkować się domowymi sposobami przeciwdziałania opuchliznom. Z wykorzystaniem ciepłej wody i płatków magnezowych stosować należy kompresy w opuchniętych miejscach. Jako wsparcie kompresów, polecane będą masaże lecznicze z wykorzystaniem oliwy magnezowej. Obok uzupełnienia poziomu tego pierwiastka w organizmie, preparat ten pozwoli na uczucie rozluźnienia i relaksacji, a skóra zostanie nawilżona.

Profilaktyka

Aby przeciwdziałać powstawaniu opuchliznom na kostkach, należy stosować zbilansowaną dietę, ubogą w sól i tłuszcze, niezbędny jest też regularny ruch. W czasie długiej podróży należy robić częste przystanki, a w czasie podróży samolotem – jeśli to możliwe – warto wstać co godzinę, dwie i “rozprostować kości”. Elementem pomagającym w utrzymaniu dobrej kondycji jest także wygodne obuwie oraz luźny strój. Generalnie, obcisły ubiór sprzyja powstawaniu opuchlizn, należy więc tego unikać.