Opublikowano

Zdrowe serce a magnez

Zdrowe serce a magnez

O tym, jaki jest związek pomiędzy magnezem i zdrowym sercem. Dowiedz się więcej na temat związku pomiędzy niedoborem magnezu a chorobami mięśnia sercowego.

Niezbędny pierwiastek dla zdrowego serca

Zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę, iż magnez jest niezaprzeczalnym filarem prawidłowego funkcjonowania serca. Mimo iż przeprowadzono wiele badań udowadniających pozytywny wpływ tego pierwiastka na serce, to mechanizm jego działania nie został całkowicie wyjaśniony.

Różne schorzenia mięśnia sercowego

W 1935 roku Zwillinger badał wpływ magnezu na częstoskurcz napadowy, a także arytmię z dodatkowymi skurczami. Po dożylnym podaniu magnezu, napady częstoskurczy ustępowały prawie natychmiast, ustawały także dodatkowe skurcze. Rok później Zwillinger razem z Rothbergerem w kolejnym badaniu doszli do wniosku, iż magnez obniża, a nawet całkowicie znosi nieprawidłowe impulsy elektryczne serca, które powodują częstoskurcz komorowy. W 1943 roku Boyd i Scherf zarekomendowali stosowanie magnezu w leczeniu napadowej tachykardii – udało im się zatrzymać każdy z ośmiu badanych przypadków. Badanie to z identycznym skutkiem powtórzyli rok później Decherd i Hermann. W 1995 roku na łamach Resuscitation Journal ukazało się badanie, przeprowadzone na oddziale ratunkowym w Rose Medical Center w Denver, w którym stwierdzono, iż podanie magnezu zmniejsza statystycznie liczbę zgonów wywołanych nagłym zatrzymaniem krążenia.

Próba rozwiązania zagadki

Jedna z teorii głosi, iż pozytywny wpływ magnezu na serce jest spowodowany jego udziałem w produkcji ATP (o tej zależności poczytaj tutaj). Serce uderza średnio ok. 120 000 razy na dobę. Tak jak każdy mięsień do pracy zużywa ATP, średnio ok. 6 kg. dziennie, co jest ogromną ilością, prawie 10 % ogólnego zużycia AdenozynoTrójFosforanu przez cały organizm. A odtwarzanie molekuły ATP jest niemożliwe bez udziału magnezu. Nie bez znaczenia wydaje się również, iż magnez wpływa na regulację poziomu epinefryny (adrenaliny) oraz norepinefryny (noradrenaliny). Hormony te przy podwyższonym stężeniu stają się szkodliwe dla mięśnia sercowego i mogą wywoływać szereg groźnych schorzeń. Bardzo istotny jest także fakt, że magnez działa jak wazodylatator, czyli rozszerza naczynia krwionośne. Zwiększenie światła naczyń przekłada się na łatwiejszą pracę serca, serce nie musi tak mocno pracować, aby pompować krew.

Najważniejsza jest prewencja

Dopóki wpływ magnezu na mięsień sercowy nie zostanie w 100% wyjaśniony, najlepiej profilaktycznie utrzymywać jego stały, wysoki poziom w organizmie. Oprócz ochrony mięśnia sercowego taka prewencja zabezpieczy także i inne obszary naszego organizmu. Należy przy tym pamiętać, iż magnez z przewodu pokarmowego wchłania się bardzo słabo i lepiej jest zastosować kurację transdermalną w postaci kąpieli w naturalnych płatkach magnezowych lub masaży z oliwą magnezową.