Opublikowano

Sól Epsom i jej zawrotna kariera

sól epsom, siarczan magnezu

Jednym ze związków, którego dobroczynne właściwości są znane od pokoleń jest siarczan magnezu (zwany inaczej solą Epsom lub solą gorzką). Czym właściwie jest i dlaczego w ostatnim czasie robi tak zawrotną karierę?

Początki

Sól Epsom to nic innego jak nieorganiczny związek chemiczny zwany siarczanem magnezu. Jego nazwa pochodzi od angielskiego miasta Epsom w Surrey, w którym pozyskiwano ją już w XVII wieku w wyniku odparowywania wody mineralnej z lokalnych źródeł. Pozbawiony zapachu związek wygląda jak białe kryształki. Jest dobrze rozpuszczalny, a wodzie nadaje słono-gorzki smak. Sól Epsom ma dwojakie zastosowanie – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Z biegiem czasu odkrywano kolejne sposoby jej wykorzystania i ze względu na bardzo szerokie możliwości stosowania – w kosmetyce, pielęgnacji, lecznictwie, przemyśle, a także rolnictwie –  zdobyła olbrzymią popularność.

Zastosowanie

Sól Epsom ma działanie przeczyszczające, poprawia krążenie i obniża ciśnienie kwi, wspomaga odchudzanie, ma właściwości bakteriobójcze i przyspiesza gojenie się ran. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się ją m.in. przy wytwarzaniu produktów przeznaczonych do cery tłustej, a kąpiel w siarczanie magnezu nie tylko ma działanie uspokajające, ale również pozwala pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Siarczan magnezu ma również właściwości odkażające, w związku z czym można wykorzystywać go do czyszczenia skóry.

Popularność

W ostatnim czasie sól Epsom zdobyła ogromną popularność ze względu na duża liczbę swoich zastosowań, Do wzrostu popularności, który w ostatnich latach niewątpliwie przyczynia się także jej niska cena. Za kilogram tej dobroczynnej, bogatej w zastosowania substancji, zapłacimy w internecie około 20 złotych. To niewiele, zważywszy na bardzo szerokie możliwości zastosowania, jakie daje sól. Z produktu może korzystać większość konsumentów (istnieją nieliczne przeciwwskazania do stosowania soli Epsom – są to m.in. choroby nerek, niedociśnienie tętnicze. Produktu nie powinny także stosować kobiety w ciąży i dzieci). Sól jest łatwo dostępna – możemy zamówić ją w internecie, a także zakupić stacjonarnie w sklepach ekologicznych, zielarskich, ze zdrową żywnością, a także delikatesach.