Opublikowano

Reumatoidalne zapalenie stawów a balneoterapia

Reumatoidalne zapalenie stawów

O roli balneoterapii, podstawowej metody leczenia stosowanej w leczeniu uzdrowiskowej, w procesie oddziaływania na choroby reumatyczne, między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS.

Leczenie uzdrowiskowe

Stanowi istotną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób przewlekłych, a wśród nich istotne są choroby reumatyczne. O balneoterapii wspominają już jedenastowieczne kroniki, ale jej rozkwit przypada na wiek XVI dzięki pracom Wojciecha Oczki, zwanego ojcem polskich balneologów oraz Józefa Strusia, nadwornego lekarza króla Zygmunta Augusta. Zresztą także poza granicami, opisywane są – m.in. przez Erazma z Rotterdamu – cudowne polskie zdroje, a w XVII wieku ukazuje się we Francji książka o polskich źródłach, które rzekomo miały wydłużać życie do 150(!) lat. Pierwsi docenci hydroterapii pojawiają się w Polsce w XIX wieku, a po I wojnie światowej powstaje w Poznaniu pierwsza katedra balneologii.

Czym jest balneoterapia?

To metoda leczenia wykorzystująca bogactwa ziemi – lecznicze wody, gazy i błota lecznicze. Mimo, iż przez większość ludzi metody uzdrowiskowe traktowane są z lekkim przymrużeniem oka, powstaje jednak coraz więcej prac klinicznych z dziedziny biologii i fizjologii, uwiarygadniających wielowiekową wiedzę o balneoterapii.

 


Zabiegi stosowane w uzdrowiskach wywierają bezpośredni efekt związany z użytym lekiem, mają one także działanie długofalowe, ujawniające się po zakończeniu leczenia. Ma ono charakter reakcji adaptacyjnej i pobudzającej, których można oczekiwać po serii zabiegów rozłożonych w czasie. Wody lecznicze stosuje się w postaci kąpieli, kuracji pitnych, inhalacji, płukań, irygacji; błota lecznicze – w postaci kąpieli, zawijań, okładów, tamponów borowinowych, a gazy – poprzez inhalację oraz kąpiele suche i wilgotne.

Oddziaływanie mechaniczne balneoterapii

W chorobach reumatycznych, balneoterapia oddziałuje m.in. poprzez ciśnienie hydrostatyczne o działaniu przeciwobrzękowym, względne zmniejszenie ciężaru ciała i zmianę lepkości krwi.

Termiczne oddziaływanie balneoterapii

Balneoterapia ma także oddziaływanie termiczne, które działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, rozluźnia mięśnie, zwiększa elastyczność tkanki łącznej, rozszerza naczynia krwionośne, pobudza fagocytozę i dyfuzję, obniża lepkość płynu stawowego oraz działa immunologicznie.

Balneoterapia działa także chemicznie

W ten sposób wchłania substancje mineralne i gazy, odkłada substancje mineralne w skórze i wypłukuje substancje chemiczne.

 

Wody lecznicze

Czyli wody podziemne o potwierdzonym działaniu leczniczym wykazujące stały skład chemiczny oraz naturalną czystość chemiczną i mikrobiologiczną. W Polsce występują wody:

 • solankowe
 • wody siarczkowo-siarkowodorowe
 • szczawy
 • wody radonowe

Działanie solanek

Występujące m.in. w Ciechocinku solanki mają zastosowanie w następujących schorzeniach:

 • choroba zwyrodnienia stawów obwodowych i kręgosłupa
 • stany pourazowe i pooperacyjne układu ruchu
 • reumatyzm tkanek miękkich
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • łuszczycowe zapalenie stawów
 • twardzina skóry.

Balneoterapia w warunkach domowych

Osoby uskarżające się na powyższe schorzenia nie zawsze mogą posiłkować się specjalistycznymi zabiegami w miejscowościach uzdrowiskowych. Dlatego też popularne są domowe metody stosowania balneoterapii. Osoby, które narzekają na bóle reumatyczne, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, korzystają z kąpieli z zastosowaniem roztworów solankowych. Można stosować w tym celu specjalne płatki, które pozwalają zmniejszyć dolegliwości schorzeń, a stosowane regularnie wpływać pozytywnie na ogólne samopoczucie. Płatki magnezowe można kupić w internecie oraz w wielu punktach w całej Polsce. Uzupełnieniem płatków jest oliwa magnezowa, która punktowo działa na szczególnie obolałe miejsca. Jest także dobrym preparatem do stosowania w trakcie masażu leczniczego, łagodnie rozgrzewając miejsce aplikacji kosmetyku.

Przeczytaj też o innych korzyściach ze stosowania kąpieli magnezowych.