Opublikowano 4 komentarze

Wchłanianie magnezu przez skórę – fakt czy mit?

Wchłanianie magnezu przez skórę

Magnez jest jednym z kluczowych pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Pierwiastek ten bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, jest niezbędny przy produkcji energii z ATP, a także do syntezy białek, DNA oraz RNA.

Dowiedz się więcej: Wchłanianie magnezu przez skórę – fakt czy mit?

Ponadto magnez reguluje skurcze mięśni, ciśnienie krwi, pracę serca, metabolizm insuliny oraz pracę tarczycy. Bez odpowiedniego poziomu magnezu nie byłoby możliwe przewodnictwo nerwowo-mięśniowe oraz poprawna praca całego układu nerwowego.

Magnez w suplementach diety

Biorąc pod uwagę, iż dieta współczesnego człowieka jest niezwykle uboga w ten cenny pierwiastek. Z kolei zapotrzebowanie na niego jest wysokie, istotnym wydaje się dostarczanie go w inny sposób.

Najprostszym sposobem wydaje się dostarczenie go w postaci suplementu diety. Jednak sposób ten nie jest to tak oczywisty, jakby się mogło wydawać. Stopień wchłaniania suplementów magnezowych zależy od wielu czynników takich jak jego postać, kondycja flory bakteryjnej jelit, poziom zakwaszenia przewodu pokarmowego, wydzielanie insuliny oraz parathormonu.

Istotne są również składniki pokarmowe takie jak witaminy D3 i B6, sód, laktoza, tłuszcze nasycone oraz białka pochodzenia zwierzęcego. Wszystko to ma wpływ na niską przyswajalność magnezu w większości przypadków. Według różnych danych szacuje się, iż przyswajalność ta wynosi maksymalnie 40-45%, a w przeważającej liczbie przypadków jest nawet dużo niższa, ok 15-20%.

Przezskórne wchłanianie magnezu

Alternatywą dla suplementów diety może być przezskórna podaż magnezu w postaci naturalnych płatków do kąpieli, na przykład takich jak kosmetyki Mg12, wyprodukowane na bazie naturalnych minerałów z okresu permu, wydobywanych na terenie dzisiejszych Niemiec.

Od dawna ludzie stosowali lecznicze kąpiele. Balneoterapia była stosowana już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie.  W dzisiejszych czasach kąpiele w naturalnym chlorku magnezu z roku na rok zyskują na popularności. Badana jest również skuteczność transdermalnej administracji magnezu.

Zespół Australijczyków pod kierownictwem N. Chandrasekarana ze School of Chemistry and Molecular Biosciences, Australian Infectious Diseases Research Centre, The University of Queensland,  postanowił sprawdzić, czy chlorek magnezu rozpuszczony w wodzie jest w stanie przeniknąć przez barierę, jaką stanowi ludzka skóra. Dowiedli oni, iż jony magnezu są zdolne do przechodzenia przez warstwę rogową naskórka, a proces ten jest dodatkowo ułatwiony przez mieszki włosowe.

W innym badaniu z pojedynczą, ślepą próbą zespół z Niemiec pod przewodnictwem U.Grobera z Akademie für Mikronährstoffmedizin, Essen, przeprowadził badania na grupie ochotników, którym przez 14 dni aplikowano na skórę krem z zawartością magnezu 56 mg/dzień, a grupie kontrolnej placebo. Na zakończenie zbadano poziom magnezu w surowicy i moczu. Okazało się, iż mimo tak niskiej zawartości magnezu stwierdzono wzrost stężenia magnezu zarówno w surowicy (o 8,54%) jak i w moczu (o 9,1%).

Z kolei w badaniu opublikowanym na łamach The Nutrition Practitioner w 2010 roku Watkins, K & Josling, PD sprawdzili, czy transdermalna aplikacji 31% roztworu chlorku magnezu wpłynie na jego poziom w surowicy. Po 12 tygodniach kuracji u 89% badanych odnotowano wzrost poziomu magnezu średnio o 59,7%.

Różne sposoby transdermalnej aplikacji magnezu

Jak widać w na podstawie powyższych faktów, transdermalne wchłanianie magnezu nie jest jedynie mitem. Oczywiście, potrzeba więcej dokładnych badań, z większą ilością ochotników, różnymi dawkami magnezu oraz dłużej trwających. Jednak już dziś można śmiało stwierdzić, że kąpiele w płatkach magnezowych przyniosą każdemu zauważalne efekty, poprzez podniesienie poziomu tego cennego pierwiastka w organizmie.

Poczytaj więcej o kąpielach magnezowych!!!

4 komentarze do “Wchłanianie magnezu przez skórę – fakt czy mit?

 1. Grober pisze że nie jest udowodnione naukowo przechodzenie magnezu przez skórę:

  “a scientifically not yet proven form of magnesium application”

  Więc proszę nie wprowadzać w błąd ludzi

  1. Szanowny Panie Robercie. To, że ktoś napisał, że “nie zostało jeszcze udowodnione” nie oznacza, że ktoś wykazał, że tak nie jest. Producenci suplementów bardzo często zaprzeczają skuteczności przezskórnego przyswajania pierwiastków, broniąc swojego biznesu. Jeśli jest Pan przedstawicielem tej branży (nie podał Pan prawdziwego adresu e-mail), proszę nas nie atakować, tak jak my nie atakujemy Państwa.
   Na potwierdzenie skuteczności tej metody, pozwolimy sobie ba przytoczenie badań Uniwersytetu Cambridge, które testowało absorpcję pierwiastków przez skórę: http://bit.ly/36pcGra
   Proszę zwrócić uwagę na konkluzje na stronie 10:
   1. Magnesium can permeate the skin from topically
   applied liquid solutions of MgCl2.
   2. The level of magnesium that can be delivered
   appears maximal using the current Magnesium
   Oil product, following the stated instructions.
   3. The act of massaging is key to achieving such
   a high dose.
   4. The relatively low permeation of magnesium
   from the saturated solution was not expected.
   This may indicate other entities within the
   Magnesium Oil formulation.

 2. Wydaje mi się to bardzo mało wiarygodne. Jeśli ktoś chce przemycić przez skórę takie związki nieorganiczne, nierozpuszczalne w tłuszczach to pakuję je w maleńkie liposomy, które mają szansę pokonać barierę skóry.
  Chlorek magnezu nie ma praktycznie żadnych szans.

  1. Dzień dobry, dziękujemy za komentarz. Prosimy poczytać w internecie trochę opracowań na ten temat. Jednym z lepszych źródeł jest wyszukiwarka Google i wpisać “transdermal magnesium”. Są zarówno opracowania naukowe jak i komercyjne.

Możliwość komentowania została wyłączona.