Opublikowano

Magnez inaczej niż przyjmowany w tabletkach

Stopień wchłaniania suplementów magnezowych zależy od wielu czynników, takich jak jego postać, kondycja flory bakteryjnej jelit, poziom zakwaszenia przewodu pokarmowego, wydzielanie insuliny oraz parathormonu.

Istotne są również składniki pokarmowe, takie jak witaminy D3 i B6, sód, laktoza, tłuszcze nasycone oraz białka pochodzenia zwierzęcego. Wszystko to ma wpływ na niską przyswajalność magnezu w większości przypadków. Według różnych danych szacuje się, iż przyswajalność ta wynosi maksymalnie 40-45%, a w przeważającej liczbie przypadków jest nawet dużo niższa, ok 15-20%.

Alternatywą dla suplementów diety może być więc przezskórna podaż magnezu w postaci naturalnych płatków do kąpieli, na przykład takich jak marki Mg12. Nasi przodkowie od dawna stosowali lecznicze kąpiele – balneoterapia była znana już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. W dzisiejszych czasach kąpiele w naturalnym chlorku magnezu z roku na rok zyskują na popularności. Badana jest również skuteczność transdermalnej administracji magnezu.

Transdermalne wchłanianie magnezu

Stosowanie oliwy na skórze powoduje, iż w ramach transdermalnego (przezskórnego) wchłaniania magnezu, niedobory tego pierwiastka uzupełniane są w organizmie. Oliwa magnezowa jest niezastąpiona w przypadku występowania stanów zapalnych, gdyż absorpcja chlorku zapewnia natychmiastowe działanie przeciwbólowe. Jej punktowe stosowanie zapewnia też ulgę w przypadku kontuzji, przetrenowania, ale również długotrwałych bólów kręgosłupa lub innych stawów. W wersji z kamforą (np. oliwa magnezowa Mg12) ma dodatkowe działanie rozgrzewające.

Dlaczego przezskórna suplementacja jest bardziej efektywna?

Przezskórna suplementacja magnezu powoduje, iż trafia on do całego organizmu, omijając przy tym układ trawienny, co z kolei pozwala szybciej i bardziej efektywnie uzupełnić jego deficyt oraz pomóc w zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Magnez dostarczany przez skórę uaktywnia mikrokrążenie w całym układzie krwionośnym, co skutkuje szybkim odżywianiem i oczyszczaniem części ciała najbardziej aktywnych w trakcie wysiłku fizycznego, zapobiegając kontuzjom. Ponadto działanie przeciwbólowe następuje również bardzo szybko, gdyż pomijamy przy tym układ trawienny, a substancje przedostają się bezpośrednio do krwiobiegu. Połykanie kapsułek jest mniej efektywne ze względu na działanie kwasów żołądkowych oraz różnych enzymów trawiennych, co powoduje dużą stratę połykanych substancji. To także lepsze rozwiązanie dla osób mających wrażliwy żołądek.

Badania nad transdermalnym wchłanianiem

Zespół Australijczyków pod kierownictwem N. Chandrasekarana ze School of Chemistry and Molecular Biosciences, Australian Infectious Diseases Research Centre, The University of Queensland, postanowił sprawdzić, czy chlorek magnezu rozpuszczony w wodzie jest w stanie przeniknąć przez barierę, jaką stanowi ludzka skóra. Dowiedli oni, iż jony magnezu są zdolne do przechodzenia przez warstwę rogową naskórka, a proces ten jest dodatkowo ułatwiony przez mieszki włosowe. W innym badaniu z pojedynczą, ślepą próbą zespół z Niemiec pod przewodnictwem U. Grobera z Akademie für Mikronährstoffmedizin w Essen, przeprowadził eksperyment na grupie ochotników, którym przez 14 dni aplikowano na skórę krem z zawartością magnezu 56 mg/dzień, a grupie kontrolnej – placebo. Na zakończenie zbadano poziom magnezu w surowicy i moczu. Okazało się, iż mimo tak niskiej dawki magnezu stwierdzono wzrost stężenia magnezu zarówno w surowicy (o 8,54%), jak i w moczu (o 9,1%).

Różne sposoby transdermalnej aplikacji magnezu

Jak widać, na podstawie powyższych faktów, transdermalne wchłanianie magnezu nie jest jedynie mitem. Oczywiście, potrzeba więcej dokładnych badań, z większą ilością ochotników, różnymi dawkami magnezu oraz dłużej trwających. Jednak już dziś można śmiało stwierdzić, że kąpiele w płatkach magnezowych przyniosą każdemu zauważalne efekty, poprzez podniesienie poziomu tego cennego pierwiastka w organizmie. Podobnym działaniem charakteryzują się także takie produkty, jak rozgrzewająca oliwa magnezowa, balsam nawilżający z magnezem lub magnezowy żel pod prysznic.

Jak powstaje oliwa magnezowa?

Sporządzana jest ona z sześciowodnego chlorku magnezu, występującego w minerałach, np. biszoficie. Mimo, iż nie ma w niej ani grama zwykłej oliwy, nazywana jest oliwą magnezową, ponieważ jej konsystencja jest lekko oleista dzięki wysokiej zawartości magnezu. Powstaje jako roztwór chlorku z wodą i w tej wersji jest najprostszym preparatem do zewnętrznego stosowania. Producenci stosują też przeróżne dodatki, np. w postaci kamfory, dzięki temu oliwa ma także właściwości rozgrzewające. Dodawane są też różne substancje zapachowe, mające na celu nadanie oliwie przyjemnej woni.

Rola oliwy magnezowej

Proces przezskórnego przyswajania magnezu ma wielu zwolenników, gdyż w tej metodzie wykorzystywany jest największy organ ciała, czyli ludzka skóra. Dzięki temu działamy na dużej powierzchni i bezpośrednio na skórę, która przez naczynia włosowate przyswaja wcierane substancje. Oliwa magnezowa idealnie nadaje się jako olejek do masażu leczniczego bądź sportowego. Jest także dobrym antyperspirantem, neutralizując nieprzyjemne zapachy.